Mum-of-10 shares look at weekly shop that costs over £700 and fills two trolleys

Alicia Dougherty has revealed exactly how much it takes to feed her family of 12 for a week, as she says she spends more than £700 on meat, fruits, vegetables and snacks

Alicia filled two carts with food to feed her family for a week

With the rising cost of living, weekly family food stores can be pricey no matter how many mouths you need to feed.

But for a mother in the US, it can cost $1,000 (£728) each week to stock up on enough food and other household items for her, her husband and their 10 children, The Sun reports.

Alicia Dougherty, who posts on TikTok under the username @doughertydozen, recently shared a video in which she takes followers on a shopping trip to prove how much you buy each week.

Watch the video, filmed inside BJ’s Wholesale Club store, Alicia and her daughter Zoe pick up items including grapes, apples, and oranges, six packages of shredded cheese, two family packages of toilet rolls, hot dogs and a large packet. of ground beef and several large boxes of biscuits and cookies.

Get the news you want straight to your inbox. Sign up for a newsletter here.

In the clip, Alicia said: ‘I do grocery shopping weekly for my family of 12. I brought Zoe to help me.

“Today we needed paper towels and toilet paper, I got some Dash birthday presents, drinks and a whole cart of fresh produce.

“I also got some cheese, yogurt, frozen products, meat products, some baking ingredients, packaged and canned things, and snacks.”

Despite the huge cost at the end of her store, the mum of 10 didn’t get everything she needed for the week.







Her store hit $1,007 (£728) without getting all the things she needed
(

picture:

TikTok/DoughertyDozen)

“The store didn’t have everything I needed, so I’ll have to go to another store tomorrow for the rest of the store,” she added.

Then she took the mother and daughter shopping – who filled two carts completely – to the self-service center to clear them completely, bringing the total to $1,007.

Alicia said, “It just opened the self-checkout. The cashiers aren’t given enough credit. That’s it for today – see you next time!”

Commentators on the video – which has garnered more than 492,000 views – could not believe how much the mother spends each week.

One person wrote: “Damn. $1000 for groceries and they still don’t have the things you need.”

But others actually thought the total price was reasonable, as the $1,000 total covered 99 different items the family bought.

Someone said, “$1007 for 99 pieces? That’s cool. I wish it was that cheap here.”

Another person added, “She has a family of 12…spend $250 every two weeks on a family of four. Their prices aren’t bad at all.”

Do you have a story to share? We want to hear all about him. Contact us at yourmirror@mirror.co.uk

Read more

Read more

.

Leave a Comment